סוגי פשפשים

אין לנו אחריות על שימוש במידע במאמר זה. שימוש בשירותינו לעומת זאת מגיעה עם אחריות.

ישנם מגוון סוגים שונים של פשפשים. מדענים זיהו למעלה מ-100 מינים שונים. מינים מסוימים נמצאים בעיקר באזורים הטרופיים, בעוד שאחרים גרים באזורים ממוזגים. Cimex lectularius, למשל, חי באזורים ממוזגים וניזון מעכברים, חולדות וכלבים.

Cimex lectularius

Cimex lectularius הוא בן למשפחת הCimicidae. המארח העיקרי שלו הוא האדם. זהו אחד המזיקים המטרידים הנפוצים ביותר בעולם. למרבה המזל, ישנם מספר צעדים שאתה יכול לנקוט כדי למנוע נגיעות של מזיקים אלה.

הצעד הראשון הוא לזהות את סוג הCimex lectularius איתו אתם מתמודדים. ישנם שני מינים עיקריים של מזיק זה, Cimex lectularius וCimex hemipterus. הראשון נפוץ יותר באזורים טרופיים, ואילו האחרון חדש יותר באזור. בעוד ששני המינים הם מזיקים, הם יכולים להתקיים במקביל ולגרום להדבקה בביתך.

לשני המינים יש מראה דומה. פשפשים בוגרים שטוחים וחום אדמדם, עם ראש סגלגל המכיל שתי אנטנות ושתי עיניים מורכבות שחורות. הבטן ארוכה, מתחדדת בחלק האחורי ומכילה שש רגליים. לזכר יש בטן מוגדלת, ואילו בטנה של הנקבה קטנה יותר וחודדת.

מחזור החיים של פשפש המיטה מורכב, הכולל חמישה כוכבים. החרקים חיים במשך חודשים, מתנפחים ומתרבים. הם מטילים את ביציהם בנקיקים והם ליליים. הם מזדווגים על ידי החדרת איברי המין הזכריים לאיבר המין המשני של הנקבה. לאחר מכן, הזרע עובר אל הspermatheca דרך ההמולימפה. באופן כללי, פשפשים מעדיפים לחיות במקומות חשוכים. הם גם פולטים ריח, שהוא תוצאה של ההפרשות השומניות שלהם.

זיהומים של פשפשים הולכים ומתרבים ברחבי העולם, והנשיכות שלהם עלולות לגרום לנשיכה מטרידה וגם לתגובות מערכתיות. בנוסף, פשפשים יכולים לשמש וקטורים למחלות. השיטות האופטימליות לשליטה והדברה של חרקים אלה נותרו לא ברורות. עם זאת, אנשי מקצוע בתחום ההדברה שמו לב לעלייה בתלונות על מזיק זה מאז 1995. ישנן שיטות שהן יעילות יותר מאחרות.

פשפשי המיטה של ​​Cimex lectularius שטוחים, סגלגלים וחום. כנפיהן מצטמצמות מאוד, והפרונוטום שלהן מכוסה בשערות נוקשות. אורכם נע בין שישה ל-9.5 מ"מ. ברגע שהם ניזונים, הם מתנפחים. במהלך תקופת ההאכלה, הם חומים או אדומים.

פשפשים יכולים להעביר לפחות 40 מיקרואורגניזמים שונים. כמה מהאורגניזמים הללו בודדו מפשפשים, וחלקם נקשרו ישירות לבני אדם. עם זאת, למרות הממצאים הללו, רוב המחקרים לא הצליחו להוכיח שפשפשים הם וקטור של מחלות. יתר על כן, רוב המחקרים הללו השתמשו בכלים מיושנים לזיהוי מיקרואורגניזמים.

פשפשים ידועים בהרגלים הליליים שלהם. הפעילות שלהם מגיעה לשיא במהלך הלילה, והם מגיבים לחום ולפחמן דו חמצני, אך לא לריחות. הם חיים בנקיקים, ומטילים ביצים. בדרך כלל הם מטילים לפחות 200 ביצים במהלך חייהם. הם דומים לעדשים חומות ניידות. הם מטילים את הביצים שלהם על משטחים מחוספסים ומצפים את הביצים שלהם במלט שקוף. הביצים בוקעות ומייצרות נימפות פשפשים תוך שישה עד שבעה עשר ימים.

תהליך האכלה של פשפשים אורך בין חמש לעשר דקות, כאשר כל האכלה מתבצעת על חלקי גוף חשופים. עקיצות פשפשים עלולות לגרום לפריחה ולגירוד. עם זאת, ייתכן שהנשיכות לא יכאבו ולא יורגשו במשך מספר שעות.

פרומון הצבירה באוויר של Cimex lectularius מכיל 10 תרכובות. אלה כוללים decanal, nonanal ו-(E)-2-hexenal. חומרים אלו מעוררים את החרקים להצטבר. בנוסף, תרכובות אלו מקדמות את התפתחות שכבת הקוטיקולרית, המאפשרת לחרקים להגביר את איבוד המים שלהם.

לאחר שהם פקדו את הבית שלך, עליך להשתמש בקוטל חרקים. זה יהרוג אותם ויעזור למנוע מהם לחזור. כמה חומרי הדברה ללא מרשם נועדו במיוחד להרוג פשפשים, אך יש ליישם אותם בהתאם להוראות על התווית.

Cimex hemipterus

מין זה של פשפש המיטה נמצא בדרך כלל באקלים טרופי, במיוחד באפריקה ובאסיה. מראהו דומה למינים אחרים של צימקס, אך לראשו שוליים אחוריים רחבים ואונה צדדית צרה. מחזור החיים של ההמיפטרוס ארוך מזה של C. rotundatus, מה שאומר שהוא יכול לשרוד תקופות ארוכות ללא מזון.

פשפשים נמצאו באזור תל אלעמארנה במצרים מתקופת הפרעונים (1323-1350 לפני הספירה). באזורים מסוימים במזרח אפריקה דווח על נגיעות של C. lectularius במהלך מלחמת העולם הראשונה ומלחמת העולם השנייה. לאחר המלחמה ירדה שכיחות הפשפש ברוב מדינות אפריקה, אך בחלק מהמדינות, בעיקר בשנות ה-70 וה-80, עלה שוב מספר הנגיעות. באי זנזיבר, C. lectularius היה המין השולט.

ניתן להדביר את המזיק הזה בשיטות שונות. הדרך הראשונה היא באמצעות יישום קוטלי חרקים. קוטלי חרקים פועלים על ידי מניעת התפתחות עמידות במזיק. עם זאת, כימיקלים מסוימים יעילים יותר מאחרים. השימוש בתרסיסי פשפש המיטה יכול לסייע בהגנה מפני פשפשים אלה.

פשפש המיטה הבוגר הוא חרק ביצי פחוס עם כנפיים עוריות ומוקטנות. פרונוטום שלו מכוסה בשערות נוקשות וקצרות. אורכו כ-6 עד 9.5 מ"מ ובדרך כלל חום עד אדום. במהלך עונת ההאכלה, הוא הופך לאדום ונפוח.

ניתן למצוא פשפשים בכל רחבי העולם, כולל ארה"ב. הם נמצאים באקלים טרופי. למעשה, לCimex hemipterus יש יותר מ-50 שמות נפוצים. בעוד חרקים אלה נמצאים בדרך כלל בבתים שלנו, ישנם מינים אחרים שחיים במערות ובבתי גידול טבעיים.

לפשפש מבוגר טיפוסי יש גוף בצורת אליפסה, חוםאדום. עיניו מופרדות מאוד. יש לו לביום וזוג רגליים בחזית. יש לו בטן קטנה וחסר כנף אחורית קרומית.

נקבות פשפשים מטילות כחמש ביצים ביום. ביצים אלו בוקעות לאחר ארבעה עד שנים עשר ימים ונקבת הפשפש מטילה כ-200 ביצים במהלך חייה. לאחר מכן הם נמסים לפשפש מבוגר. לאחר שנקבת פשפש המיטה השלימה רבייה, היא יכולה לחיות עד שנה ללא מזון. אורך החיים שלו תלוי אם יש מארח מתאים.

הסוג Cimex מכיל מינים רבים של פשפשים. אלה כוללים Cimex hemipterus וCimex lectularius. לא כל המינים ניזונים מבני אדם, אך חלקם רגישים לטיפולים מסוימים יותר מאחרים.

מאז שנות ה-30, שכיחות הפשפשים עלתה באופן דרמטי ברחבי העולם. הם מהווים איום משמעותי לבריאות האדם ולרווחתו, וחשוב לשלוט בהתפשטותם. העלייה האחרונה בהדבקות ביתיות ברחבי העולם הגבירה את העניין בהבנת הביולוגיה שלהם.

לCimex hemipterus ולפשפשי סנונית יש מראה דומה, אבל יש להם שערות ארוכות יותר בחלק הקדמי של הקונכייה שלהם. הם גם חומים וגם כהים וניזונים מציפורים. למרות שהם דומים במראה, הם שונים במחזור החיים שלהם ושונים מהפשפש המצוי.

.

.

.

תוכן

On Key

תוכן קשור

הרחקת יונים ממצבות וקברים

יונים הן ציפורים נפוצות ברחבי העולם, והן יכולות להוות מטרד במקומות מסוימים, כגון על מצבות וקברים. יונים נוהגות להקים את קיניהן על מצבות וקברים, מה

דילוג לתוכן